Sat October 20, 2018   |   شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷  
   
 
 
  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  پیام ها و اطلاعیه ها  |  مصوبـات شورا
     مصوبـات شـورا
1397/07/03
صورت جلسه شماره 43
1397/07/01
صورت جلسه شماره 42
1397/06/27
صورت جلسه شماره 41
بیشتر ...
     مصاحبه و مقاله
رکوردی برای نمایش یافت نشد
بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠٢/٠٩ تعداد بازدیـد : ٩۴   بازگشت
 
 
 


با ابتکار شوراي شهر همدان در صحن شورا انجام شد:


گردهمايي اعضاي 4 دوره پارلمان شهر

 

 

به مناسبت گراميداشت روز شوراهاي اسلامي شهر و روستا، جلسه صحن اين هفته شوراي اسلامي شهر همدان با حضور نماينده ولي فقيه در استان، استاندار، اعضاي سابق دوره هاي اول تا پنجم شورا و مديران شهرداري همدان برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر همدان، شوراي پنجم شهر همدان با گردهم آوردن نمايندگان پارلمان محلي 4 دوره گذشته در صحن شورا به دنبال قدرداني از زحمات اين افراد و بهره گيري از تجربيات و پيشنهادات آنها بود که مورد استقبال هم قرار گرفت.

 

 

* آيت‌ا... محمدي: مديريت شهري نيازمند خرد جمعي است

 

 

نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه همدان در اين جلسه ضمن تبريک روز شوراها و با توجه به نزول سوره شورا در قرآن کريم، از اهميت شوراها گفت و افزود: اگر شورا نباشد، شهردار يک نفر است؛ بنابراين علم، قدرت و درک يک نفر هم محدود است و همه نيازمندي‌هاي شهر را برآورده نمي‌کند؛ بر اين اساس بايد خرد جمعي براي مديريت شهري به کار گرفته شود.

 

 

آيت‌ا... غياث‌الدين ‌طه‌محمدي اضافه کرد: اگر افراد متخصص، متعهد، خوش‌فهم و با تجربه در مديريت شهري کنار هم قرار بگيرند، يقيناً بهره‌وري کار چندين برابر مي‌شود.

 

 

وي با تأکيد بر اينکه مشورت، شرکت در عقل مردم است که عايدات آن بيشتر از شريک شدن در مال مردم است، بيان کرد: افراد در مقام مشورت بايد خالصانه، تمامي مباحث خود را در اختيار ديگران بگذارند و دِين خود را ادا کنند.

 

 

آيت‌ا...‌طه‌محمدي با بيان اينکه اگر مسؤولان منيت خود را از بين ببرند، نگراني وجود نخواهد داشت، توصيه کرد: خودمان را فراموش کنيم و صلاح امت را در نظر بگيريم که در اين صورت، اجرمان را از پروردگار دريافت مي‌کنيم.

 

 

* نيکبخت: تبلور مردم‌سالاري ديني در شوراها
 

 

استاندار همدان هم ضمن تبريک روز شوراها با بيان اينکه يکي از افتخارات نظام جمهوري اسلامي اين است که بر مردم‌سالاري ديني تکيه دارد و تبلور آن در شوراهاي روستا و شهر وجود دارد، گفت: شورا‌ها بايد به وظايف قانوني خود عمل کنند.

 

 

محمد ناصر نيکبخت با بيان اينکه اگر شوراها به عنوان خدمت‌گزار صديق مردم از شرايط موجود استفاده نکنند، ضرر کرده‌اند، اضافه کرد: در دوره پنجم شوراي شهر همدان با افقي که براي همدان تعريف شده و ظرفيت‌هاي بالقوه همدان، تاکنون برنامه‌‌هاي خوبي دريافت کرده‌ام.

 

 

نيکبخت با بيان اينکه افق همدان بايد خيلي بالاتر ديده شود، گفت: ارديبهشت ماه امسال با حضور 500 هنرمند کشور جشنواره پويانمايي در همدان برگزار خواهد شد که کمترين آورده آن، توافق براي راه‌اندازي دانشگاه پويانمايي در همدان است.

 

 

وي با بيان اينکه در تير ماه امسال هم نشست پايتخت گردشگري آسيا را داريم و نبايد گردشگري را به عنوان عامل تحرک و توسعه استان دست کم بگيريم، گفت: بايد از رويدادهاي بين المللي استفاده کنيم.

 

 

استاندار همدان با تأکيد بر اينکه ورودي‌ها و زيبا سازي شهر بايد به گونه‌اي باشد که ميهمانان همدان را زيبا و در شأن ميزباني اجلاس‌هاي جهاني ببينند، اظهار کرد: اتحاد، همبستگي و امکانات و تجربه خوبي در استان وجود دارد؛ براين اساس بايد رويداد «همدان 2018» را بهتر برگزار کنيم.

 

 

نيکبخت با بيان اينکه اين فرصت‌ها در طول تاريخ به برکت نظام جمهوري اسلامي به همدان داده شد، گفت: همدان براي توسعه، فرهنگ و تعالي همه بايسته‌ها را دارد و برروي‌ ريل توسعه‌ قراردارد که بايد توان و توسعه آن را سرعت دهيم.

 

 

وي همچنين با اشاره به اينکه شوراها در همه حوزه‌هاي مختلف شهر و جامعه دخيل هستند، افزود: اگر شوراها قوي باشند، نقش و تأثير بيشتري نسبت به ديگر ارگان‌ها و سازمان‌ها در رضايتمندي مردم به دنبال خواهند داشت.

 

 

نيکبخت با اشاره به تدوين برنامه‌هاي شوراي اسلامي شهر همدان و افق ترسيم شده توسط اين شورا، گفت: بايد با وحدت و همدلي براي توسعه استان همدان قدم برداريم.

 

 

وي، گردشگري را يکي از شايسته‌ترين راهکارهاي توسعه استان برشمرد و بر ساماندهي ورودي‌هاي شهر همدان تأکيد کرد.

 

 

استاندار همدان همچنين تأکيد کرد: در زيباسازي شهر علاوه بر ميزباني شايسته، بايد به گونه‌اي کار کرد که شهرداري خودکفا و توانمند باشد و براي پرداخت حقوق به شهر فروشي روي نياورد که يکي از راهکارها در اين زمينه، ايجاد سرمايه‌گذاري است.

 

 

نيکبخت با اشاره به اينکه امسال طرح احياء بافت‌هاي فرسوده را داريم، گفت: همدان، استان نخست کشور در آماده سازي براي بازآفريني است که اين طرح را بايد با هماهنگي هم آغاز کنيم.

 

 

وي با تأکيد بر اينکه بايد با هم به اين مردم خدمت کنيم و شهر را بسازيم، افزود: شهر ساخته شده است؛ بنابراين بايد در راستاي توسعه و زيباسازي آن گام برداريم، زيرا همدان ظرفيتي براي معرفي کشور در جهان است.

 

 

* خجسته: طرح مديريت يکپارچه شهري به زودي تعيين‌تکليف مي‌شود
 

 

نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي شهر همدان هم در ادامه از تعيين‌تکليف طرح مديريت يکپارچه شهري در آينده نزديک خبر داد و گفت: شوراهاي اسلامي، 8 اصل قانون اساسي را به خود اختصاص داده‌اند که در واقع مردم‌سالاري ديني به معناي واقعي در اين نهاد مردمي محقق مي‌شود.

 

 

امير خجسته با تأکيد بر اينکه وضعيت شوراها خوب نيست و شوراهاي کشور، شوراي شهرداري‌ها هستند، افزود: مجلس به صورت مصمم ايستاده است تا طرح مديريت يکپارچه شهري را تعيين‌تکليف کند.

 

 

وي با توجه به اينکه پارلمان محلي، ناجي شهر است، افزود: سبک خوبي در شوراهاي کشور در جريان نيست اين نهاد مردمي در حال حاضر قدرت مانور ندارد و نمي‌تواند نقش‌آفريني کند.

 

 

خجسته با تأکيد بر اينکه تمام دستگاه‌هاي خدمات‌رسان همچون برق، آب، مخابرات و... بايد زيرنظر شوراها مانور دهند، عنوان کرد: اين وضعيت در شهر بحراني است و پيش از اين نبايد موضوع مديريت يکپارچه شهري طولاني شود؛ بنابراين اگر لايجه اين طرح به مجلس نرسد، طرح آن را در مجلس آماده مي‌کنيم که براي اين مهم، 151 ماده هم پيش‌بيني شده است.

 

 

وي در ادامه با اشاره به درخواست دولت مبني بر اجراي اين طرح، بيان کرد: البته وزارت کشور، طرح را آماده و‌ تحويل دولت داده که در حال بررسي در کميسيون‌هاي دولت است.

 

 

نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس با بيان اينکه به وزير کشور تذکر جدي داديم که اگر لايحه پس از عيد نوروز به مجلس نيايد، مجلس اين کار را انجام مي‌دهد، افزود: در حال حاضر 101 ماده تهيه شده و در حال بررسي است و در ماه آينده يا مجلس طرح مي‌دهد يا دولت لايحه را ارائه مي‌دهد.

 

 

خجسته با بيان اينکه توان و وضعيت مالي تمامي شهرداري‌ها به‌ويژه شهرداري‌هاي کوچک خوب نيست، گفت: براي اين موضوع، کميسيون ويژه براي اين مهم تشکيل شد که عمران، بودجه و درآمد شهرداري‌ها هم مورد بحث است تا اين مورد هم در مجلس تعيين‌تکليف شود.

 

 

وي همچنين گفت: با توجه به اينکه مردم مشتاق هستند در جريان مباحث نمايندگان خود در پارلمان محلي (شوراها) باشند، طرحي به مجلس ارائه شده است تا صحن علني شوراي شهر از طريق صدا (راديو) در مراکز استان‌ها به منظور شفاف‌سازي پخش شود که در شرف عملي شدن است.

 

 

خجسته اظهار کرد: تحول بزرگي در استان همدان رخ مي‌دهد و افقي بزرگ پيش‌رو است که با وجود 1800 جاذبه تاريخي و از طرفي رويداد بين‌المللي «همدان، پايتخت گردشگري 2018 آسيايي» هم درآمد پايدار و هم اشتغال پايدار داريم؛ به همين دليل در استان بايد به نحوي برنامه‌ريزي کنيم تا در سطح جهاني بدرخشيم.

 

 

وي همچنين با اشاره به ضرورت توجه نسبت به توليد داخلي، گفت: دواي دردها و کليد نجات کشور توجه و حمايت از توليد داخلي است.

 

 

وي ضمن قدرداني از حساسيت و توجه ويژه شوراي پنجم نسبت به گردهم آوردن نمايندگان شهر در ادوار گذشته، اظهار کرد: اين اقدام در راستاي همدلي و هماهنگي بيشتر در کنار تجليل از زحمات آنها در سال‌هاي گذشته، ارزشمند و قابل تقدير است.

 

 

* مولوي: تدوين برنامه شهر همدان تا 1400
 

 

رئيس شوراي اسلامي شهر همدان نيز در ادامه اين نشست گفت: شوراها يک نمونه واقعي مردم‌سالاري ديني و حکومت مردم بر مردم است که اتفاقات خوبي رقم زده و جايگاه خوبي در شهرها و روستاها به دست آورده است.

 

 

ابراهيم مولوي با اشاره به اينکه نمايندگان مردم در پارلمان محلي با رأي مستقيم مردم انتخاب شده اند اما تنها براي مسائل شهر که در اختيار شهردار است، تصميم‌گيري مي‌کنند افزود: قانون مديرت يکپارچه شهري درگيرودار قانون مجلس و دولت بوده و تاکنون تصويب نشده است به همين دليل پارلمان‌هاي محلي در حقيقت به شوراهاي شهرداري تبديل شده‌اند، زيرا ما فقط مي‌توانيم تنها در امور شهرداري‌ها قوانين را جاري کنيم.

 

 

مولوي اضافه کرد: در کشورهاي توسعه يافته، مديريت شهري و شهرداري کليد دار همه اختيارات شهر است.

 

 

وي ضمن قدرداني از زحمات اعضاي شوراهاي ادوار گذشته شهر همدان اظهار کرد: زحمات آنها بر کسي پوشيده نيست و ما نيز ادامه دهنده خدمات آنها بوده و در انجام وظايف خود آماده استفاده از نظرات و پيشنهادات اين بزرگواران هستيم.

 

 

رئيس شوراي اسلامي شهر همدان به انتخاب همدان به عنوان پايتخت گردشگري 2018 آسيا اشاره و اظهار کرد: تمام تلاش ما بر اين است که ميزبان شايسته‌اي براي رويداهاي مهم «همدان 2018» باشيم.

 

 

مولوي اضافه کرد: از ابتداي آغاز کار دوره پنجم شوراي اسلامي شهر همدان برنامه‌اي با عنوان "با همدان تا 1400" را تدوين کرده ايم که حرکت شهرداري نيز بر اساس اين مصوبه است.

 

 

وي با اعلام اينکه شوراي دوره پنجم شهر همدان برنامه‌هاي خوبي را براي سال 97 تدوين کرده است، يادآور شد: همه 11 عضو شورا و مديران شهرداري از احزاب مختلف هستيم اما همگي صادقانه و همدلانه براي دفاع از منافع شهروندان يکدل و واحد هستيم.

 

 

رئيس شوراي اسلامي شهر همدان، شوراهاي شهر همدان از دوره‌هاي نخست تاکنون را شورايي سالم برشمرد.

 

 

* حجازي: لزوم بررسي بيشتر در طرح گسترش محدوده شهر همدان
 
 

عضو دوره‌هاي اول و دوم شوراي اسلامي شهرهمدان نيز با تشکر از اقدام شوراي پنجم براي دعوت و نشست با اعضاي شوراهاي دوره‌هاي گذشته گفت: اين جلسه مي‌تواند به عنوان يک حرکت بديع و الگويي براي ديگر شوراهاي استان باشد تا بتوان از تجربيات افرادي که در شکل گيري اين ساختارها نقش داشته اند استفاده کنند.

 

 

سيد محمدکاظم حجازي به بيان تجربيات دوره‌هاي گذشته شورا پرداخت و اضافه کرد: بهره گيري از نظرات و پيشنهادات اعضاي دوره‌هاي گذشته شوراها مي‌تواند راهکارهايي براي مسايل باشد.

 

 

حجازي به بررسي طرح گسترش محدوده شهر همدان اشاره کرد و افزود: لازم است اين طرح با حساسيت و دقت بيشتري مورد بررسي قرار گيرد؛ چرا که ما نگران اين هستيم که ناخواسته همدان از هويت فرهنگي و واقعي خود خارج نشود.

 

 

وي با شاره به اينکه شيراز طرح گسترش محدوده شهر را انجام داده، اضافه کرد: نياز است مسؤولان امر سفري به اين شهر داشته و از تجربيات اين شهر بهره بگيرند؛ چرا که در صورت اشتباه در اجراي طرح، تبعات آن برنخواهد گشت.

 

 

*دباغيان: ابتکار ارزشمند شوراي پنجم در تجليل از اعضاي شوراي دوره‌هاي گذشته
 
 

نماينده دوره‌هاي اول تا سوم شوراي اسلامي شهر همدان هم با ابراز خرسندي نسبت به اقدام شوراي پنجم براي تجليل از نمايندگان سابق شوراي اين شهر، گفت: ابتکار زيبايي از سوي شوراي پنجم مبني بر تجليل از افراد دلسوزي که با تمام وجود و امکانات حداقلي آن دوره ها، براي مردم شهر خدمت کردند، شاهد بوديم و اميد است اين سنت پسنديده، ادامه پيدا کند.

 

 

فاطمه دباغيان در ادامه با اشاره به تبليغات «همدان 2018» در تهران، اظهار کرد: اين اقدام، نگاه همه کشور را نسبت به همدان معطوف کرده است که شاهد سنگيني رسالت اين دوره از شوراي اسلامي شهر نسبت به دوره‌هاي قبل هستيم.

 

 

وي با طرح اين سؤالات که آيا ظرفيت معرفي شهر همدان به عنوان پايتخت گردشگري در بين کشورهاي آسيايي وجود دارد و همچنين با شهرهاي گردشگري  رقابت مي‌کند؟ معتقد است: به نظر مي‌رسد تنها راه‌حل اين مهم، شکوفايي و تقويت داشته‌هاي اين شهر است و اينکه بايد تلاش کنيم تا گردشگران را يک روز بيشتر در شهر همدان نگه داريم.

 

 

دباغيان همچنين گفت: تمام تلاش شوراي شهر بر اين بوده و هست تا جايگاه واقعي شوراها در بين مديران استان ثابت شود و از طرفي به نظر مي‌رسد جايگاه شوراها بايد هم‌تراز مديريت ارشد استان، به عنوان مرجع سياست‌گذاري کلان شهر ثابت شود، زيرا اين نهاد مردمي هم در کنار آنها خدمت مي‌کند.

 

 

وي با تأکيد بر حمايت از شوراها آن‌هم با تمام توان، اظهار کرد: در اين صورت اين مجموعه نيز همدان را به جايگاهي بايد برساند که شايسته همدان و مردمان آن است.

 

 

*صوفي: مديريت شهري معتقد به مردم سالاري است
 
 

شهردار همدان هم با تبريک روز شوراها گفت: مديريت شهري معتقد به موضوع مردم سالاري است.

 

 

عباس صوفي با بيان اينکه نتيجه زحمات پنج دوره شوراي اسلامي شهر امروز در همدان ديده مي‌شود، افزود: با مساعدت و حمايت شوراي پنجم شاهد شکوفايي شهر خواهيم بود.

 

 

صوفي اضافه کرد: اگر شهر همدان در موضع جهاني مطرح شده و برگزاري دو اجلاس آسيايي و جهاني در همدان مطرح مي‌شود به دليل اين است که پله پله به اينجا رسيده است.

 

 

گفتني است در ادامه اين جلسه از اعضاي دوره‌هاي اول تا چهارم اسلامي شهر همدان توسط رئيس و اعضاي شوراي پنجم تجليل به عمل آمد و شهردار همدان نيز از زحمات اعضاي شوراي پنجم تجليل کرد.

 

 
انتهاي پيام/

 
     
 
 
 
 
© 2010 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١٢ کاربران آنلاین :
۵۸۱,۴۱۶ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
شورای عالی استان ها
مرکز پژوهش های شورا
پایگاه اطلاع رسانی شهرداری
روزنامه هگمتانه
 
لینک های مرتبط
شهرداری همدان
معاونت شهرسازی و معماری
سازمان آمار و فناوری اطلاعات
سازمان عمران شهرداری
 
دسترسی سریع 
مصوبات شورا
قوانین و آیین نامه ها
دریافت گزارشات مردمی
پیام ها و اطلاعیه ها
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان