Sun June 24, 2018   |   یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷  
   
 
 
  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  پیام ها و اطلاعیه ها  |  مصوبـات شورا
     مصوبـات شـورا
1397/02/09
صورت جلسه شماره 8
1397/02/06
صورت جلسه شماره 7
1397/02/04
صورت جلسه شماره 6
بیشتر ...
     مصاحبه و مقاله
رکوردی برای نمایش یافت نشد
بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠٩/١۶ تعداد بازدیـد : ١١۶   بازگشت
 
 
 


رئيس شوراي اسلامي شهر همدان در صحن علني :


فضاي مرکزي پروژه ميدان امام(ره) تعيين تکليف مي شود

 

 

 جلسه صحن علني شوراي اسلامي شهر همدان پيرامون موضوع تعيين تکليف فضاي مرکزي پروژه پياده راه ميدان امام خميني (ره) جهت تسريع در روند پروژه برگزار شد.

 

رئيس شوراي اسلامي شهر همدان با تأکيد بر ضرورت تعيين تکليف فضاي ميدان امام(ره) شهر همدان براي ادامه کاوش‌ها، گفت: با هم انديشي مسؤولان امر به زودي فضاي مرکزي پروژه ميدان امام (ره) براي اجراي سايت موزه و يا آبنما تعيين تکليف مي‌شود.

 

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر همدان، ابراهيم مولوي اظهار کرد: گردشگر به دنبال تاريخ و فرهنگ کهن اين شهر است که اگر احداث سايت يا موزه شيشه‌اي در فضاي ميدان مرکزي به نتيجه برسد، ظرفيت تاريخي مناسبي براي شهر همدان خواهد بود، زيرا بسياري از کشورها براي نداشته هايشان هم تبليغ مي‌کنند، در صورتي که همين داشته‌ها به صورت طبيعي در سرزمين ما وجود دارد.

 

وي با بيان اينکه در ايجاد فضاي تعامل مديريت ارشد استان هم نقش بسزايي دارد، عنوان کرد: استاندار همدان نيز علاقمندي و استقبال خود را از طرح‌هاي فرهنگي براي زنده نگه داشتن تاريخ و هويت شهر اعلام کرده است.

 

مولوي با توجه به وضعيت موجود در ميدان مرکزي شهر همدان و روند کاوش‌ها در اين ميدان، بيان کرد: زماني که پيمانکاران حفاري‌ها را براي اجراي تأسيسات آبنما در محوطه ميدان امام (ره) عمق دادند، به نشانه‌هايي از آثار باستاني رسيدند که در جلسه‌اي با حضور مديران و کارشناسان ميراث فرهنگي، طرح موضوع شد.

 

وي ادامه داد: تصميم بر اين بود تا در بازه زماني مشخصي کاوش‌هاي ادامه يابد که اگر به آثاري از شهر تاريخي هگمتانه برخوردار کرديم، روند کار ادامه پيدا کند.

 

به گفته وي، خوشبختانه با توجه به کشفيات چند هفته گذشته و درخواست‌هاي مردم، رسانه ها، دانشجويان، اساتيد و سمن ها، حساسيت به کاوش‌ها دوچندان شده است.

 

مولوي گفت: پروژه عمراني پياده راه سازي ميدان امام (ره) و خيابان اکباتان برنامه زمان‌بندي دارد که حتماً بايد بر آن مبنا عمليات اجرايي پيش برود، البته تاکنون کاوش‌ها در روند کار تأثير خاصي نداشته و کار عمراني و کاوش همزمان در حال انجام است.

 

وي با تأکيد بر اينکه بايد روند پيشروي کاوش‌ها تعيين تکليف شود که آيا در محوطه ميدان امام(ره) با توجه به کشفيات چند هفته گذشته موزه يا سايت شيشه‌اي احداث شود يا گزينه‌هاي ديگري را انجام دهيم، عنوان کرد: در چند روز آينده انتظار مي‌رود بازه زماني مشخص شود تا عمليات اجرايي پروژه پياده راه سازي ميدان امام(ره) و خيابان اکباتان به اتمام برسد.

 

مولوي بيان کرد: در هر صورت منتظر نظرات کارشناسانه مجموعه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان هستيم، زيرا وضعيت کاوش‌ها در روند زمانبندي پروژه عمراني ما تأثيرگذار است.

 

رئيس شوراي اسلامي شهر همدان در ادامه اظهار کرد: اگر پروژه پياده راه سازي ميدان امام(ره) و خيابان اکباتان هم به اتمام برسد مي‌توانيم ادعا کنيم محور فرهنگي پايتخت تاريخ و تمدن ايران شکل گرفته است.

 

مولوي ادامه داد: اين محور فرهنگي و تاريخي از منطقه باستاني هگمتانه آغاز و با گذر از سراها، بازار همدان، بناي بي نظير ميدان امام(ره) و همچنين پياده‌راه بوعلي در نهايت به آرامگاه بوعلي ختم مي‌شود.

 

وي معتقد است: ايجاد محور فرهنگي در مرکز شهر موجب جذب و جلب گردشگر مي‌شود که در نگهداشت گردشگران هم اهميت دارد، زيرا شهرداري با رکود مسکن و ساخت و ساز مواجه شده که در نتيجه درآمدي وجود ندارد؛ بنابراين بايد به سمت و سوي ايجاد درآمدهاي پايدار برود که يکي از زيرساخت‌هاي آن ايجاد محوري فرهنگي و گردشگري است.

 

مولوي گفت: تأمين تأسيسات و تجهيزات مورد نياز و آمادگي براي زيرساخت‌هاي جذب گردشگر با ساخت هتل و... در شهر همدان جزو ضرورت‌هاي اين منطقه محسوب مي‌شود.

 

* حفظ آثار ملي، تاريخي و فرهنگي شهر از اهداف شوراست
 

سخنگو و رئيس خدمات شهري شوراي اسلامي شهر همدان هم يکي از اهداف اجراي طرح پياده راه‌ها را انسان محور کردن شهر دانست و گفت: اجراي اين طرح‌ها از سال قبل آغاز شده و شورا سعي بر تقويت ناوگان حمل و نقل عمومي دارد تا از تردد خودروهاي شخصي کاسته شود.

 

کامران گردان ايجاد جاذبه‌هاي گردشگري را از ديگر اهداف شورا برشمرد و با اشاره به اجراي طرح پياده راه بوعلي، يادآورشد: در حال حاضر با همکاري شهرداري منطقه يک و بيمارستان بوعلي 45 نفر از پزشکان خيابان بوعلي به اين بيمارستان منتقل خواهند شد که اين مهم از جمله اقدامات ايجاد جاذبه‌هاي گردشگري است.

 

گردان اضافه کرد: جاذبه گردشگري با اجراي طرح پياده راه بوعلي ايجاد شده به گونه‌اي که اين طرح به عنوان الگوي ديگر استان‌ها شده و قرار است ديگر خيابان‌هاي اصلي شهر به پياده راه تبديل خواهد شد، زيرا ايجاد جاذبه گردشگري به نفع شهر و شهروندان در جذب گردشگر خواهد بود.

 

وي به کشف آثار تاريخي در کاوش‌هاي ميدان امام خميني (ره) در اجراي همزمان طرح پياده راه ميدان اشاره کرد و افزود: اگر بنا باشد براي اين ميدان مرکزي موزه‌اي احداث شود، نياز به طرح نقشه‌هايي دارد و شورا و شهرداري از اين طرح استقبال کرده و حتي بخشي از هزينه‌هاي آن را تقبل خواهد کرد.

 

سخنگوي شوراي شهر همدان گفت: حفظ آثار ملي، تاريخي و فرهنگي شهر از ديگر اهداف ماست و مي‌توان از اين ظرفيت براي جذب گردشگر استفاده کرد.

 

مدير منطقه يک شهرداري همدان نيز اظهار کرد: علي رغم تمام موانع و سختي‌ها کار پروژه پياده راه سازي ميدان امام(ره) و خيابان اکباتان به سرعت پيش مي‌رود و به دليل اختلاف سطوح و تأسيسات در اين نقاط، کار نسبت به پياده‌راه سازي بوعلي سخت‌تر است.

 

امير فتحيان نسب در ادامه از پيشرفت فيزيکي 67 درصدي اين پروژه خبر داد و افزود: در حال حاضر بيش از 22 گروه عمراني در اين پروژه فعال هستند تا بتوان پروژه را براساس زمان‌بندي برنامه‌ريزي شده به اتمام رساند.

 

مدير منطقه يک شهرداري همدان با اعلام اينکه رسيدن به اشيا تاريخي در ميدان امام(ره) سهوي نبوده و براساس کاوش‌هاي ميراث فرهنگي و تقاضاي شهرداري همدان بوده است، گفت: با توجه به ايجاد موج بي نظير اين بحث در استان و حتي کشور اميدواريم نهايت بهره‌برداري را براي توسعه شهر داشته باشيم.

 

وي بروز چنين موج حمايت از اين کاوش‌ها را ظرفيت بزرگي براي شهر همدان دانست و گفت: از ابتدا براساس تقاضاي شهرداري همدان گروه نظارتي ميراث فرهنگي همدان در محل پروژه حاضر بود تا در صورت مشاهده شواهد تاريخي مديريت امور را در دست بگيرد.

 

فتحيان نسب ابراز اميدواري کرد: تصميمي در بازه زماني مشخص براي گروه اجرايي پياده راه سازي ميدان امام (ره) گرفته شود تا طبق وعده نوروز امسال پروژه پياده راه سازي ميدان امام(ره)و پياده راه اکباتان را تحويل دهيم و حتي در اين ميان، کار اجرايي احداث سايت شيشه‌اي را هم مي‌پذيريم.

 

* ادامه کاوش ميدان امام نيازمند تصميم‌گيري فني است
 

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان همدان هم در اين جلسه با اعلام اينکه ادامه کاوش ميدان امام(ره) نيازمند تصميم‌گيري فني است، گفت: کاوش ميدان امام(ره) کاملاً شفاف بوده است.

 

علي مالمير با اشاره به همکاري و همدلي همسو شورا و شهرداري همدان با اداره کل ميراث فرهنگي در کاوش‌هاي ميدان مرکزي، اظهار کرد: کاوش‌ها بايد به اتمام رسيده و نتايج مشخص شود تا بتوان به نتيجه‌گيري درستي دست پيدا کرد.

 

وي با اشاره به اينکه در زمينه کاوش‌ها لزومي به انتشار روزانه اطلاعات نيست، افزود: البته پروژه کاوش‌هاي ميدان امام خميني(ره) همدان شيشه‌اي بوده است و همه مسائل روشن و شفاف انجام شده است.

 

مديرکل ميراث فرهنگي استان همدان ادامه داد: براساس کاوش‌هاي انجام شده دو تابوت سفالي مربوط به دوره اشکاني پيدا شده است که البته سالم نيستند، همچنين تعدادي از سفال‌هاي يافت شده هم مربوط به دوره‌هاي سلوکي، ماد و اسلامي است. هرچند سفال‌هاي يافت شده از اهميت بالاي باستان‌شناسي براي ما برخوردار بوده زيرا شواهد تاريخي بسياري براي کشور در پي دارد.

 

مالمير با اعلام اينکه هنوز شواهدي از استقرار معماري در ميدان امام(ره) يافت نشده است، افزود: لايه‌اي از استقرار معماري در ميدان امام(ره) کشف نشده است و کاوش‌ها در بخشي که احتمال کشف آثار جديد هست، ادامه دارد.

 

وي بيان کرد: بحث در کميته باستان‌شناسي اين بود که با احتياط بيشتر در رابطه با ميدان امام از جمله ايجاد سايت موزه تصميم‌گيري شود و از سوي ديگر تصميمات پس از اتمام کاوش‌ها و مشخص شدن نتايج، گرفته شود.

 

مديرکل ميراث فرهنگي استان همدان اظهار کرد: مديران ميراث فرهنگي، هنرمندان و رسانه‌ها علاقمند هستند که ظرفيتي ايجاد شده و بتوان سايت موزه در ميدان امام همدان راه‌اندازي کرد ولي اين امر نيازمند در نظر گرفتن مباحث فني و کارشناسي است.

 

مالمير با بيان اينکه امر کاوش و ايجاد سايت موزه بحث فني و کارشناسي است، عنوان کرد: بايد مسائل کارشناسي کنار هم گذاشته شده و براساس نتايج آن تصميمات گرفته شود و اينکه نمي‌توان در چنين جلسه‌اي براي ادامه يا قطع کاوش‌ها زمان مشخص کرد. وي با اشاره به اينکه نکته قابل توجه براي اين پروژه همدلي در شهر همدان است، تصريح کرد: موضوع کاوش از اهميت بالايي برخوردار است و بايد توجه جدي همه جانبه نيز داشته باشد ولي نبايد درگير تصميم‌گيري عجولانه شود.

 

 

 

انتهاي پيام/

 
     
 
 
 
 
© 2010 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣۵ کاربران آنلاین :
۵۴۳,۷۹۸ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
شورای عالی استان ها
مرکز پژوهش های شورا
پایگاه اطلاع رسانی شهرداری
روزنامه هگمتانه
 
لینک های مرتبط
شهرداری همدان
معاونت شهرسازی و معماری
سازمان آمار و فناوری اطلاعات
سازمان عمران شهرداری
 
دسترسی سریع 
مصوبات شورا
قوانین و آیین نامه ها
دریافت گزارشات مردمی
پیام ها و اطلاعیه ها
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان