Thu April 26, 2018   |   پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷  
   
 
 
  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  پیام ها و اطلاعیه ها  |  مصوبـات شورا
     مصوبـات شـورا
1396/11/29
صورت جلسه شماره 82
1396/11/24
صورت جلسه شماره 81
1396/11/15
صورت جلسه شماره 80
بیشتر ...
     مصاحبه و مقاله
رکوردی برای نمایش یافت نشد
بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠٢/١١ تعداد بازدیـد : ١٨٣   بازگشت
 
 
 


رئیس شورای اسلامی استان همدان:


بر اساس قانون، مدیریت واحد شهری محقق شود

 

 

رئیس شورای اسلامی استان و عضو شورای شهر همدان همراه با اعضای شورای اسلامی استان به بهانه هفته شوراها در جمع خبرنگاران بود تا پاسخگوی مسائل مختلف آنها باشد.


به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر همدان علی رضایی در این نشست با بیان اینکه بر اساس اصل ششم قانون اساسی در جمهوری اسلامی، اداره امور با اتکا بر آرای مردم صورت می گیرد، گفت: بر همین اساس، پنج انتخابات در ایران برای تبلور آرای مردم در اداره امور کشور برگزار می‌شود که شامل مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، همه پرسی در موضوعات مهم و انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و روستاهاست.


رضایی انتخابات را بیانگر حاکمیت ملت در امور و مشارکت سیاسی آنها در اداره امور دانست و افزود: نهم اردیبهشت ماه سالروز تأسیس شورای اسلامی است که این مهم، یکی از عرصه های تجلی آرای مردم در تعیین سرنوشت و اداره امور زندگی در شهرها و روستاهاست.


وی با بیان اینکه 70 درصد از جمعیت ایران در شهرها ساکن هستند، تأکید کرد: مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ و از شهرها به کلانشهرها همچنان ادامه دارد که در ساختار جمعیتی ایران تحولات عمیقی ایجاد کرده است.


وی همچنین گفت: با توجه به اهمیت اداره شهرها، از شوراها به عنوان پارلمان های شهری نام برده می شود و سرنوشت، توسعه و اداره شهر در همین پارلمان رقم می خورد.


رضایی با بیان اینکه شوراها مظهر اراده مردم به شمار می روند، یادآور شد: هفت اصل قانون اساسی به امور شوراها می پردازد که نشان دهنده اهمیت شوراست.


* شهردار، حاکم بلامنازع شهر

وی در ادامه بیان کرد: بر اساس سند چهارم و پنجم توسعه باید مدیریت واحد شهری در شهرها محقق و شهردار به عنوان حاکم بلامنازع شهر باشد.


رئیس شورای اسلامی استان همدان با اشاره به اینکه تمام دستگاه های خدمات رسان باید زیر نظر مدیریت شهری فعالیت کنند، گفت: متأسفانه تاکنون مدیریت شهری ایجاد نشده و شهرداری باید برای اجرای هر طرحی در شهر و جای جای منطقه، نظر دستگاه های خدمات‌رسان را جلب کند که کار دشواری است.


رضایی افزود: به طور مثال تقاطع غیرهمسطح پیامبر اعظم(ص) مدتها در انتظار این بود که شرکت های خدمات رسان برق، گاز و مخابرات امور مرتبط را انجام دهند.


وی همچنین گفت: شهرها و روستاها از درآمد پایدار رنج می برند و از آنجا که درآمد شهرداری ها تابع اقتصاد ملی است، اگر کشور دچار رکود شود، این مجموعه را تحت تأثیر قرار میدهد.


رضایی با بیان اینکه در آینده نزدیک لایحه درآمد پایدار دولت به مجلس تقدیم خواهد شد، عنوان کرد: اگر این لایحه تصویب و به قانون تبدیل شود، در تأمین درآمد و منابع جدید برای شوراهای روستاها و شهرها اثرگذار خواهد بود.


وی در ادامه کاهش بهره وری و کارآیی در اداره شهرها و روستاها را از چالش های مهم مدیریت شهری و روستایی برشمرد.


رئیس شورای اسلامی استان همدان، بزرگ شدن شهرداری ها و حاکم شدن بروکراسی پیچیده برای دریافت خدمات از سوی شهروندان را از دیگر چالش های مدیریتی اعلام کرد که در این زمینه، ادغام سازمان های مرتبط با شهرداری ها آغاز شده و در روند کوچک سازی آنها تأثیرگذار بوده است، همچنین این اقدام می تواند در افزایش بهره وری آنها کمک خوبی باشد.


* تأکید بر پایه گذاری شهر الکترونیک

رضایی در خصوص استفاده از فناوری های نوین در ارائه خدمات به شهروندان با تأکید بر اینکه شهرداری ها باید شهرداری الکترونیک را پایه گذاری کنند، اظهار کرد: با توجه به اینکه ارائه خدمات نوین در شهر همدان آغاز شده، عوارض نوسازی و عوارض خودرو در این شهر به صورت الکترونیک قابل پرداخت است.


وی همچنین با تأکید بر اینکه مناطق کمتر توسعه یافته شهرها یکی از مشکلات اساسی مدیریت شهری است، گفت: منابع و امکانات مدیریت شهری و روستایی با توقع و انتظارات شهروندان همخوانی ندارد که دولت باید برای رفع این عقب ماندگی تاریخی اقدام کند تا بخشی از آن مشکلات حل شود.


رئیس شورای اسلامی استان همدان ادامه داد: دولت و شهرداری اگر مشکلات مناطق حاشیه شهر را برطرف نکند، مشکلات به سایر نقاط شهر هم سرایت می کند.


رضایی همچنین گفت: نبود سازوکارهای منطقی و مناسب در توسعه مشارکت های اجتماعی مردم از دیگر چالش هایی است که مدیریت شهری و روستایی با آن دست و پنجه نرم می کند.


وی با بیان اینکه توسعه مشارکت مردم در حوزه فرهنگی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد، یادآور شد: امید می رود که در دوره پنجم شوراهای اسلامی با ایجاد سازوکارهای مناسب، فرصت برای حضور و مشارکت مردم در امور بیش از پیش فراهم شود.


رئیس شورای اسلامی استان همدان با تأکید بر اینکه این شورا جزو شوراهای فرادستی است، اظهار کرد: اساس تصمیمات و نظارت بر مدیران شهری و روستایی در شورای استان انجام می شود.


رضایی ادامه داد: بررسی طرح های پیشنهادی شورای شهرستانها، رسیدگی و اظهار نظر در خصوص برنامه های عمرانی شهرستانهای استان، عضویت در کمیته برنامه ریزی استان، نظارت بر اجرای قانون بودجه و تهیه طرح ها و بررسی مشکلات شوراهای پایین دستی از جمله وظایف و نقش های شورای اسلامی استان است.


وی با بیان اینکه شوراها، نماد تمرین دموکراسی و خردجمعی هستند، عنوان کرد: شوراها در دوره چهارم به رغم مشکلات اقتصادی شهرداری ها و دهیاری ها، جزو شوراهای موفقی بوده است.انتهای پیام/

 
     
 
 
 
 
© 2010 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢٠ کاربران آنلاین :
۵۱۸,۳۲۰ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
شورای عالی استان ها
مرکز پژوهش های شورا
پایگاه اطلاع رسانی شهرداری
روزنامه هگمتانه
 
لینک های مرتبط
شهرداری همدان
معاونت شهرسازی و معماری
سازمان آمار و فناوری اطلاعات
سازمان عمران شهرداری
 
دسترسی سریع 
مصوبات شورا
قوانین و آیین نامه ها
دریافت گزارشات مردمی
پیام ها و اطلاعیه ها
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان