Sun June 24, 2018   |   یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷  
   
 
 
  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  پیام ها و اطلاعیه ها  |  مصوبـات شورا
     مصوبـات شـورا
1397/02/09
صورت جلسه شماره 8
1397/02/06
صورت جلسه شماره 7
1397/02/04
صورت جلسه شماره 6
بیشتر ...
     مصاحبه و مقاله
رکوردی برای نمایش یافت نشد
بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠١/٢۶ تعداد بازدیـد : ١٢١   بازگشت
 
 
 


تاکيد رئيس کميسيون خدمات شهري شوراي اسلامي شهر همدان:


ضرورت معضل ناهنجاري‌هاي خانه مسافرها در همدان

 

 

 رئيس کميسيون خدمات شهري، حمل و نقل و ترافيک و محيط زيست شوراي اسلامي شهر همدان با تأکيد بر ساماندهي خانه مسافرها در همدان به عنوان يک اولويت اساسي گفت: دستگاه‌هاي متولي بايد با جديت بيشتري در اين حوزه وارد شوند و به اوضاع ناهنجار کارتن‌به‌دست‌ها پايان دهند.

 

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر همدان، کامران گردان در جلسه کميسيون خدمات شهري شوراکه به منظور بررسي وضعيت خانه مسافرها و لزوم ساماندهي آنها تشکيل شده بود با بيان اينکه مشکل کارتن‌به‌دست‌ها در تعداد معدودي از شهرهاي کشور به معضل تبديل شده است، اظهار کرد: شهر همدان در کنار شهر گرگان داراي بيشترين مشکلات در زمينه حضور کارتن‌به‌دست‌ها است.

 

گردان با اشاره به اينکه همدان در چند سال اخير و به دليل بهره‌مند نبودن از زيرساخت‌هاي اقامتي با معضل کارتن‌به‌دست‌ها روبه‌رو است، تصريح کرد: اين افراد در ورودي شهر همدان مسافران را به سوييت منزل‌ها هدايت مي‌کنند و با دريافت هزينه‌هاي بالا خاطرات تلخي را از سفر به همدان در ذهن آنها به جا مي‌گذارند.

 

گردان با بيان اينکه تعدادي از اين خانه مسافرها به هيچ عنوان مناسب پذيرايي از مسافران حتي براي يک شب هم نيستند، افزود: رهاسازي و آزاد گذاشتن اين افراد کاري نسنجيده و ناصواب است و بارها اخباري از بروز مشکلات براي مسافراني که از اين خانه‌ها استفاده کرده‌اند به گوش رسيده است.

 

وي با بيان اين مطلب که بيشتر خانه مسافرها در برخي محلات خاص شهر قرار داشته و فاقد مجوز هستند، گفت: شهرداري متولي ساماندهي خانه مسافرها نيست اما شورا به عنوان پارلمان شهري وظايفي در اين زمينه دارد و اخذ مبالغ بالا و اختياري، بروز برخي موارد غيراخلاقي، رعايت نکردن بهداشت، عدم پرداخت ماليات، ضعف نظارت از سوي سازمان‌هاي ذيربط و... از مشکلات کسب درآمد گردشگري بدون مجوز است.

 

گردانساماندهي خانه مسافرها اولويت اساسي شهر است
 

گردان بر ساماندهي خانه مسافرها به عنوان يک اولويت اساسي تأکيد کرد و با بيان اينکه هنوز اداره ميراث فرهنگي نتوانسته در اين زمينه اقدام کند، ابراز کرد: حتي باجه‌هايي که براي راهنماي مسافران در نظر گرفته شده، شکل اداري ندارد و شکل و ظاهر افراد مستقر در اين مراکز موجه نيست.

 

وي با بيان اينکه حضور گردشگران در شهر همدان آثار مثبت اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي بسياري دارد، تأکيد کرد: دستگاه‌هاي متولي با جديت بيشتري بايد بحث‌هاي رفاهي مسافران را پيگيري کنند و به اوضاع ناهنجار «کارتن‌به‌دست‌ها» پايان دهند.

 

رئيس کميسيون خدمات شهري، حمل و نقل و ترافيک و محيط زيست شوراي اسلامي شهر همدان با اشاره به اينکه حضور کارتن‌به‌دست‌ها زيبنده شهر گردشگري همدان نيست، افزود: در شهر همدان، هتل، مهمانپذير و سوييت کم نداريم اما متأسفانه در ايام نوروز تعداد بسيار اندکي از اتاق‌هاي هتل‌ها پر بود.

 

طبي‌مسرور: استفاده از بافت قديمي شهر براي ارتقاي گردشگري
 

رئيس کميسيون معماري و شهرسازي شوراي اسلامي شهر همدان نيز در اين جلسه بر توجه به زيرساخت‌هاي گردشگري مانند اماکن اقامتي از سوي مسؤولان همدان تأکيد کرد و گفت: در بافت مرکزي همدان مهمانپذيرهايي وجود دارد که مي‌توانند خدمات بهينه به مسافران داخلي و خارجي ارائه دهند.

 

حميدرضا طبي‌مسرور با اشاره به اينکه در شهر همدان برخورد مناسبي با بافت قديمي نشده است، تصريح کرد: اماکن قديمي شهر مي‌توانند تأثير زيادي در جذب گردشگر داشته باشند.

 

وي در ادامه سخنانش از مجري طرح ساماندهي خانه مسافرها خواست تا به صورت جدي در اين حوزه وارد شود و گفت: بايد از نظر نرم‌افزاري و سخت‌افزاري در زمينه ساماندهي خانه مسافرها وارد شد.

 

طبي‌مسرور با بيان اينکه برگزاري همايش‌ها و نشست‌ها و گفتگوهاي ملي منطقه‌اي راهگشاي هدايت همدان به سمت جذب گردشگر داخلي و خارجي است، عنوان کرد: بايد در سال‌هاي آينده فضاها و بافت قديمي شهر را در طرح تفصيلي در نظر گرفت.

 

نظري: تأکيد بر حل مشکلات خانه مسافرها
 

ديگر عضو شوراي اسلامي شهر همدان هم در اين جلسه به وجود خلأ مديريتي در زمينه ساماندهي خانه مسافرها اشاره و بيان کرد: برخي از افرادي که اقدام به اسکان مسافران در منازلشان مي‌کنند از روي نياز است.

 

علي‌اکبر نظري وجود خانه مسافرها را کمک به دولت عنوان کرد و گفت: دستگاه‌هاي دولتي بايد در صدد شناسايي اين خانه مسافرها و حل مشکلات آنها باشند و فرمانداري بايد در اين عرصه وارد شود.

 

حسني‌حلم: برخورد قضايي با صاحبان خانه مسافرهاي غيرمجاز
 

رئيس شوراي اسلامي شهرستان همدان نيز در اين جلسه با بيان اينکه در بحث خانه مسافرها نياز افراد و نياز شهر مطرح است، عنوان کرد: در زمان اوج مسافر وجود خانه مسافرها به اسکان مسافران کمک مي‌کند.

 

سيداحمد حسني‌حلم با تأکيد بر اينکه استفاده از خانه مسافرها بايد با برنامه‌ريزي انجام شود، تصريح کرد: برخورد اصلي بايد با صاحبان خانه‌ها باشد که به طور غيرقانوني منازل خود را اجاره مي‌دهند.

 

وي بيان کرد: مي‌توان با برخورد قضايي با صاحب خانه‌ها و يا جريمه کردن آنها مانع کار غيرقانوني خانه مسافرها شد.

 

رسولي: ضرورت تسهيل در ارائه مجوز به خانه مسافرها 
 

شهردار همدان هم در اين جلسه با تأکيد بر اينکه اداره اماکن، نيروي انتظامي و اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري بايد در زمينه ساماندهي خانه مسافرها وارد شود، ابراز کرد: در ابتدا مي‌توان تمام افرادي را که در زمينه اسکان مسافران فعاليت مي‌کنند شناسايي کرد و در مراحل بعدي شاخص‌ها را در نظر گرفت.

 

سيدمصطفي رسولي با بيان اينکه بايد در اين زمينه شاخص‌ها روان‌سازي شود، بيان کرد: در ارائه مجوز به خانه مسافرها بايد کار را تسهيل کرد.

 

وي به ساخت چند هتل و هتل آپارتمان در سطح شهر همدان اشاره کرد و گفت: شهرداري به منظور توسعه زيرساخت‌هاي گردشگري، ارائه مجوز براي ساخت هتل را تسهيل کرده است.

 

شهردار همدان عنوان کرد: در ايام تابستان که با اوج مسافر روبه‌رو هستيم بايد نهايت سعي را در جذب مسافر انجام دهيم و مسافران را در جايگاه مناسب اسکان دهيم تا تبديل به آسيب اجتماعي نشود.

 

خاکسار: ضرورت تسهيل در امر اعطاي مجوز به خانه مسافرها
 

معاون گردشگري اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان همدان از خدمات شهرداري همدان در زمينه گردشگري و ستاد اسکان قدرداني کرد و با بيان اينکه شهرداري در اين حوزه سنگ تمام گذاشت، بيان کرد: مسأله خانه مسافرها به يک چالش عظيم در همدان تبديل شده است و همه دستگاه‌ها تلاش کردند تا اين موضوع را حل کنند اما نشده است.

 

علي خاکسار با اشاره به اينکه خانه، ويلا، آپارتمان و سوييت جزء خانه مسافرها محسوب مي‌شوند و بايد درجه‌بندي شوند، گفت: بايد ضوابط اخذ مجوز براي خانه مسافرها را ساده بگيريم تا افراد براي گرفتن مجوز اقدام کنند.

 

وي به رشد 37 درصدي بازديد از اماکن ديدني همدان در نوروز امسال نسبت به سال گذشته اشاره کرد و با بيان اينکه ميزان اقامت رشد نداشته است، عنوان کرد: اين به اين دليل است که تعدادي از مسافران در خانه مسافرها اسکان مي‌يابند که آمار واقعي آنها را نداريم.

 

اين مسؤول بر ايجاد شهرداري بافت در بافت تاريخي شهر همدان نيز تأکيد کرد و با بيان اين مطلب که حلقه اول بافت تاريخي شهر ظرفيت فراواني دارد، تصريح کرد: ايجاد شهرداري بافت و يک مديريت واحد به برنامه گردشگري در بافت تاريخي کمک مي‌کند.

 

خاکسار به کمک تغيير کاربري املاک به کاربري گردشگري هم اشاره کرد و گفت: شرکت عليصدر، تله‌کابين گنجنامه و جامعه هتل‌داران براي استقرار سه پايگاه اطلاع‌رساني در مبادي ورودي شهر اعلام آمادگي کردند که از شهرداري مي‌خواهيم در اين زمينه همکاري کند.

 

وي با بيان اينکه نيروي انتظامي بايد ضوابط انتظامي خانه مسافرها را تأييد کند، اضافه کرد: اداره اماکن در سال جاري خانه مسافرهايي را که قبلاً ضوابط انتظامي آنها تأييد شده تأييد نکرده و با اين موضوع سليقه‌اي برخورد مي‌شود.

 

بيات: فعاليت بيش از 500 واحد غيرمجاز در زمينه اسکان مسافر
 

جانشين اداره اماکن نيروي انتظامي همدان با بيان اينکه بيشتر اين خانه‌ها در مناطق منوچهري، مدرس و حاشيه شهر مانند حصار و ديزج هستند، ادامه داد: در بازديدي که از اين خانه‌ها داشتيم هيچ يک از نظر انتظامي و ترافيکي شرايط لازم را ندارند.

 

سرگرد عبدالمجيد بيات با بيان اينکه جامعه هتل‌داران نيز از اين موضوع گلايه دارند، افزود: دستگاه قضايي در برخورد با کارتن‌به‌دست‌ها همکاري دارد اما از اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مي‌خواهيم که در اين زمينه برنامه مدون ارائه دهد.

 

اين مسؤول با بيان اينکه اداره اماکن سال گذشته 50 واحد خانه مسافر بدون مجوز را پلمب و 70 وسيله نقليه را توقيف کرد، افزود: بيش از 500 واحد به صورت غيرمجاز در زمينه اسکان مسافران فعاليت مي‌کنند.

 

نصيري: کارتن‌به‌دست‌ها مانع ورود مسافر به داخل شهر مي‌شوند
 

ولي نصيري نماينده اتحاديه مهمانپذيرها در اين جلسه با اشاره به اينکه مهمانپذيرهاي همدان در بافت مرکزي قرار دارند، گفت: اما در بافت مرکزي شهر طرح ترافيکي اجرا مي‌شود و مسافر به داخل شهر نمي‌آيد.

 

وي عنوان کرد: از طرفي کارتن‌به‌دست‌ها که در ورودي شهر ايستادند اجازه نمي‌دهند که مسافر به داخل شهر بيايد.

 

 

 

انتهاي پيام/

 

 
     
 
 
 
 
© 2010 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣٣ کاربران آنلاین :
۵۴۳,۷۶۲ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
شورای عالی استان ها
مرکز پژوهش های شورا
پایگاه اطلاع رسانی شهرداری
روزنامه هگمتانه
 
لینک های مرتبط
شهرداری همدان
معاونت شهرسازی و معماری
سازمان آمار و فناوری اطلاعات
سازمان عمران شهرداری
 
دسترسی سریع 
مصوبات شورا
قوانین و آیین نامه ها
دریافت گزارشات مردمی
پیام ها و اطلاعیه ها
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان