Sun June 24, 2018   |   یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷  
   
 
 
  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  پیام ها و اطلاعیه ها  |  مصوبـات شورا
     مصوبـات شـورا
1397/02/09
صورت جلسه شماره 8
1397/02/06
صورت جلسه شماره 7
1397/02/04
صورت جلسه شماره 6
بیشتر ...
     مصاحبه و مقاله
رکوردی برای نمایش یافت نشد
بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١٢/٢۴ تعداد بازدیـد : ٢٢۶   بازگشت
 
 
 


گزارش:


گره ساماندهي دستفروشي در دست مديريت شهري

 

 

 دست‌فروشي به عنوان پديده اي که توازن اجتماعي فرهنگي شهر همدان را بهم ريخته نيازمند ساماندهي و نظم است تا از عوارض منفي آن بر پيکره کلان شهر همدان کاسته شود.

 

دست فروشي پديده‌اي است که در بيشتر کشورهاي جهان اعم از توسعه يافته و درحال توسعه به چشم مي‌خورد و به عنوان شغلي کاذب در اقتصاد و منظره‌اي نازيبا در فضاهاي شهري شناخته مي‌شود.

 

طبق گفته سازمان بين‌المللي کار فروشندگان خياباني کساني هستند که کالاها و خدمات خود را در فضاي عمومي به صورت عمده يا خرد عرضه مي‌کنند و در اين ميان منظور از فضاي عمومي، خيابان، پياده‌رو و فضاهاي واسطه‌اي است.

 

فروشندگان خياباني ممکن است غرفه‌اي ثابت مثلاً کيوسک داشته باشند يا فقط از يک ميز براي عرضه‌ کالايشان استفاده کنند اما ديگر فروشندگاني نيز هستند که هر چند در جاي ثابتي کالايشان را عرضه مي‌کنند، اما آن‌ها را بر روي سفره‌اي پلاستيکي يا پارچه‌اي مي‌چينند.

 

دستفروشي به هر دليلي که ايجاد شده باشد بخشي از نياز اشتغال و تهيه مايحتاج اقشار کم درآمد جامعه را تامين مي کند و امروزه حتي در بزرگترين شهرهاي کشورهاي توسعه يافته نيز اين پديده وجود داشته و کارکردهاي خاص خود را دارد.

 

سابقه دستفروشي در ايران به گذشته‌هاي دور بازمي‌گردد

 

هرچند سابقه دستفروشي در ايران به گذشته‌هاي دور بازمي‌گردد اما رشد چشمگير اين پديده طي يک دهه اخير که کشور با بحران اقتصادي همراه بوده به‌عنوان يک پديده خاص مورد توجه قرارگرفته است.

 

پديده دستفروشي در کلان شهرها روز به روز دامنه بيشتري يافته تا جايي که سيستم حمل و نقل عمومي درون شهري را نيز درگير خود ساخته است.

 

دست فروشي در جامعه بيشتر به عنوان يک معضل شناخته مي‌شود و در اين ميان افزايش حضور دست فروشان در سطح شهر همدان به اندازه‌اي است که در بيشتر مواقع مانع تردد راحت و آرامش شهروندان شده و از اين رو موجب ناراحتي و اعتراض آنان مي‌شود.

 

پديده دستفروشي نه تنها موجب هدررفتن انرژي کار مي شود بلکه چون دستفروشان مالياتي به دولت پرداخت نمي کنند و دولت بر فعاليت هاي آن ها نظارتي نمي کند، به طور ناخواسته آسيب اقتصادي به کشور وارد مي کنند در صورتي که اگر اين افراد در کارگاه هاي توليدي مشغول به کار بودند، ساليانه به دولت مالياتي پرداخت مي کردند و دولت نيز مي توانست اين ماليات را صرف تقويت اقتصاد کشور کند.

 

دستفروشان با فروش کالاهاي خود به قيمت هاي ارزان تر از مغازه ها و فروشگاه ها به دليل عدم پرداخت ماليات براي کالاهايشان، به اصناف مختلف نيز آسيب هاي جدي وارد مي کنند.

 

دست فروشي پديده اي رو به رشد در جامعه است
 

دست فروشي هرچه که باشد پديده اي رو به رشد در جامعه بوده و ديدگاه‌هاي مختلفي نسبت به آن در بين نخبگان، مسئولان و مردم وجود دارد.

 

شهر همدان نيز همانند ديگر کلان شهرها در اين کش و قوس با مشکلات دست فروشي مواجه است و اخيرا نيز با افتتاح پياده راه بوعلي مشکلاتي با حضور دست فروشان در اين نقطه از شهر بوجود آمد.

 

شورا و شهرداري همدان سعي بر ساماندهي دست فروشان دارند چرا که بايد به اين پديده نگاه منطقي داشته باشيم تا هم معيشت اقشار آسيب پذير مورد حمايت قرار گيرد و هم حقوق اصناف و شهروندان رعايت شود.

 

در همين خصوص رئيس کميسيون خدمات شهري، حمل و نقل و ترافيک و محيط زيست شوراي شهر  همدان در گفتگو با خبرنگار ما با بيان اينکه دست فروشي يک پديده شهري است، اظهار داشت: با توجه به نوسانات و  مشکلات اقتصادي و کمبود اشتغال در تمامي کشورهاي جهان، نبايد به دست فروشي به عنوان معضل حل نشدني نگريست چرا که اين مقوله يک پديده اجتماعي است و با تدابير و برنامه ريزي مناسب مي توان در راستاي حل آن اقدام کرد.

 

کامران گردان اضافه کرد: به طور معمول در هر جامعه و شهري افرادي وجود دارند که به علت هاي مختلف نظير عدم داشتن تخصص و مهارت و نيز نداشتن سرمايه  و يا عدم وجود  فرصت هاي شغلي نمي توانند در بخش رسمي اقتصاد جذب شوند و ناگزير با فعاليت در بخش غير رسمي به امرار معاش مي پردازند.

 

وي با اشاره به اينکه در بيشتر شهرها سعي در حذف دست فروشان است، اضافه کرد: اين در حالي است که شورا و شهرداري همدان سعي بر ساماندهي دست فروشان دارند چرا که بايد به اين پديده نگاه منطقي داشته باشيم تا هم معيشت اقشار آسيب پذير مورد حمايت قرار گيرد و هم حقوق اصناف و شهروندان رعايت شود.

 

هيچ تجربه موفقي در خصوص برخورد قهري با دستفروشان در دسترس نيست
 

گردان به شيوه برخورد با دست فروشان و دوره گردها اشاره کرد و افزود: برچيدن و حذف فيزيکي اين فعاليت ها در عرصه هاي شهري پاسخگو نيست و بايد از رويکرد و حذف محض اجتناب نمود زيرا هيچ تجربه موفقي در خصوص برخورد قهري با دستفروشان در دسترس نيست اما از طرفي مي توان با مديريت اين موضوع تهديد را به فرصت تبديل کرد.

 

رئيس کميسيون خدمات شهري شوراي شهر همدان با بيان اينکه از تجارب ساير کشورها مي توان براي مديريت اين موضوع  در ساعاتي از روز و استفاده از محوطه باز مراکز عمومي و خصوصي براي ساماندهي دست فروشان استفاده کرد، گفت: ايجاد شهرک کاري يا نمايشگاه هاي دائمي براي دست فروشان از راهکارهاي ساماندهي است.

 

گردان برقراري مجدد شب بازارها با توجه به الگوي تعديل و اصلاح شده را نيز از راهکارهاي ديگر براي ساماندهي دست فروشان دانست و افزود: دست فروشي تهديدي است که مي توان از آن به عنوان فرصت در بحث اقتصادي و رونق بخش گردشگري با برنامه ريزي مناسب استفاده کرد.

 

گردان به ساماندهي دستفروشان پياده راه بوعلي همدان اشاره کرد و يادآور شد: شورا و شهرداري در اين راستا بيش از 10 جلسه رسمي با حضور اصناف و مراجع مرتبط برگزار کرده اند تا طرح اجراي ساماندهي به خوبي مورد بررسي و ارزيابي قرار گيرد.

 

رئيس کميسيون خدمات شهري شوراي شهر همدان ادامه داد: مجموعه مديريت شهري همدان با صرف هزينه اي حدود ? ميليارد تومان در پياده راه بوعلي به دنبال ايجاد يک فضاي عمومي براي حضور و استفاده شهروندان از فضاي شهري است که موجب سرزندگي و زيست پذيري شهري شود.

 

گردان اضافه کرد: سعي بر اين است ضمن احياي عملکرد پياده راه در ساعات شب نيز عاملي براي جذب شهروندان و استفاده از فضاي شبانه پياده راه فراهم شود.

 

گردان از تدوين تهيه طرح ساماندهي دست فروشان در شوراي شهر همدان خبر داد و يادآور شد: اين طرح به صورت بومي توسط معاونت خدمات شهري مطالعه و  اجرا مي شود.

 

طرح ويژه ساماندهي دستفروشان در همدان اجرا مي شود
 

معاون خدمات شهري شهرداري همدان نيز درخصوص تهيه طرح ويژه ساماندهي دستفروشان در گفتگو با مهر اظهار داشت: در راستاي تهيه اين طرح با بررسي و انجام مطالعات گسترده و استفاده از تجارب ساير کشورها و سازمان هاي جهاني پيشرو اين موضوع و نيز بررسي تجارب کلان شهرهاي ايران پس از برگزاري جلسات کارشناسي متعدد  يک مدل بومي با توجه به مقتضيات کالبدي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي براي شهر همدان تهيه شده است.

 

مجيد درويشي افزود: در طرح ساماندهي دست فروشان به دنبال استفاده از طرف هاي درگير با اين مسئله جهت حل موضوع هستيم و در اين خصوص ضمن استفاده و بهره گيري از نظرات و پيشنهاد هاي اصناف و با در نظر گرفتن دغدغه هاي کاسبان طرح تهيه و اجرا شد.

 

وي از مذاکره با نمايندگان دستفروشان و بيان هدف مديريت شهري در اين خصوص خبر داد و با بيان اينکه تدوين برنامه ريزي مشارکتي در اين موضوع در اولويت قرار گرفته است، گفت: طرح ساماندهي دستفروشان در سه فاز اجرايي تدوين مي شود که فاز نخست آن موضوع ساماندهي وضع موجود دستفروشان بود که بساط گستري در پياده رو و جلوي فروشگاه يا مغازه ها ممنوع شد.

 

درويشي مرحله دوم ساماندهي را ممنوعيت فعاليت دست فروشان و بساط گستران در طول روز برشمرد و گفت: اين مرحله با همکاري دستگاه قضايي، فرمانداري، اصناف و کسبه اجرايي شد و حضور دست فروشان از ? شب در پياده راه بوعلي امکانپذير است.

 

درنظر گرفتن 6 نقطه از شهر براي استفاده روزانه دست فروشان
 

وي گفت: شش نقطه از سطح شهر نيز براي استفاده روزانه دست فروشان از روز بازارها و کاسبي روزانه با هدف تراکم زدايي از مرکز شهر و کاهش سفرهاي شهري در نظر گرفته شد.

 

وي با اشاره به قرار گرفتن در روزهاي پاياني سال افزود: بر اين اساس با در نظر گرفتن شرايط آخرسال مکاني در ابتداي بلوار شريعتي به عنوان مکان موقت براي حضور دستفروشان در نظر گرفته شده است.

 

درويشي در ادامه به گردشگر پذيري شهر همدان اشاره کرد و يادآور شد: با توجه به ماهيت گردشگري و فرهنگي پياده راه بوعلي قرار است در فاز سوم، اين پياده راه به گذر فرهنگ و هنر تبديل شود که در اين گذر از دست فروشان متناسب با عرضه کالاهايشان به عنوان يک جاذبه گردشگري استفاده خواهد شد و در اين زمينه توليدات خانگي و صنايع دستي اولويت حضور دست فروشان براي عرضه است.

 

با اين تفاسير انتظار جامعه از دستگاههاي اجرايي ساماندهي هرچه سريعتر اين قشر به منظور تحقق حقوق شهروندي، زيباسازي چهره شهر و گردش اقتصادي از مجاري تعريف شده در شهر است.

 

اما آنچه در واقعيت شهر جاريست به حاشيه رفتن، طرد و حتي سرکوب دستفروشان و حل موضوع به عنوان يک پديده اجتماعي است که بايد توجه داشت دستفروشان در اکثر شهرهاي دنيا با برنامه ريزي مدون و نظارت درست وجود دارندو بايد بجاي ريشه کني اين پديده با در اولويت قرار دادن طرح ساماندهي دستفروشان از طرق مختلف اين تهديد را به فرصت تبديل کرد.

 

در حقيقت شهرداري وقتي موفق به ريشه‌کن کردن يک تخلف خواهد شد که در همه ابعاد براي رفع معضل تلاش کرده و دستگاه‌هاي مختلف بتوانند عملکرد هماهنگي در برخورد با آن داشته باشند. 

 

گزارش از طاهره شهابي/

پايان/

 
     
 
 
 
 
© 2010 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣۴ کاربران آنلاین :
۵۴۳,۷۶۳ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
شورای عالی استان ها
مرکز پژوهش های شورا
پایگاه اطلاع رسانی شهرداری
روزنامه هگمتانه
 
لینک های مرتبط
شهرداری همدان
معاونت شهرسازی و معماری
سازمان آمار و فناوری اطلاعات
سازمان عمران شهرداری
 
دسترسی سریع 
مصوبات شورا
قوانین و آیین نامه ها
دریافت گزارشات مردمی
پیام ها و اطلاعیه ها
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان